آنژیوگرافی روشی از تصویر برداری عروق خونی ( شریان ها) قسمت های مختلف بدن از جمله قلب، کلیه ها، مغز و غیره با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس می باشد.

در طی آنژیوگر افی محل تنگی و انسداد عروق و تعداد رگ های درگیر بیماری مشخص میشود

چه زمانی آنژیوگرافی قلب توصیه می شود

 1. حمله حاد قلبی و سکته قلبی برای  تشخیص رگ مسدود شده و باز کردن آن
 2. وجود درد قفسه سینه “فک “گردن و یا دست که مطرح کننده حمله قلبی باشد
 3. وجود تست ورزش یا اسکن قلب که مطرح کننده تنگی عروق قلب باشد
 4. وجود اختلالات دریچه های قلبی
 5. اندازه گیری فشار حفرات قلب و دریچه ها
 6. نمونه برداری از عضله قلب در التهاب و عفونت قلب

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود

برای انجام آنژیوگرافی روی تخت دستگاه آنژیوگرافی دراز میکشید.بر حسب نظر پزشک شما یکی از عروق مچ دست یا ران پا جهت آنژیوگرافی انتخاب میشود و پس از ضد عفونی محل انتخاب شده” یک لوله باریک به اسم شیت در رگ مورد نظر قرار می گیرد و کاتتر آنژیوگرافی از طریق شیت وارد رگ شده و به سمت شریان های اصلی قلب به کمک اشعه ایکس هدایت می شود و تصاویر لازم از عروق قلب به کمک تزریق ماده حاجب در رگ گرفته می شود.

آیا آنژیو گرافی نیاز به بیهوشی دارد

خیر” شما در حین آنژیوگرافی بیدار هستیدو فقط از یک بی حس کننده موضعی درمحل قرارگیری سوزن و شیت برای بی حسی استفاده می شود.و پس از قرارگیری شیت هیچ گونه دردی حس نخواهید کرد.

آنژیوگرافی چقدر طول میکشد

انجام آنژیوگرافی بستگی به نوع عروق” تنگی های عروق و تعداد تصاویر لازم متفاوت است و از ۳۰ الی ۴۵ دقیقه طول میکشدو در صورت تنگی رگ و نیاز به تعبیه فنر در رگ این زمان بیشتر خواهد شد.

عوارض آنژیوگرافی

امروزه با توجه به پیشرفت های ایجاد شده کم خطر و کم عارضه میباشد.و خطرات ایجاد شده عموما گذرا و قابل درمان می باشد.مثل خونریزی خفیف محل ورود شیت یا سوزن.حساسیت به ماده حاجب” بروز آریتمی یا نامنظمی ضربان قلب در موارد نادر پارگی رگ یا خونریزی محل درد و یا هماتوم” سکته قلبی یا مغزی حین آنژیوگرافی

آمادگی های لازم قبل از آنژیوگرافی چیست

 1.  ۶ الی ۸ ساعت قبل باید ناشتا باشید
 2. در مورد داروهای مصرفی به ویژه داروهای خوراکی قند خون و داروهای رقیق کننده خون با پزشک خود مشورت کنید.
 3. نوار قلب و اکوکاردیوگرافی و سایر مدارک را همراه داشته باشید.
 4. در صورت حساسیت به دارو یا غذا پزشک خود را مطلع کننده.

پس از انجام آنژیوگرافی چه میشود

پس از انجام آنژیوگرافی شیت از محل ران یا دست خارج میشود و یک باند مخصوص فشارنده در محل رگ قرار میگیرد تا از خونریزی جلوگیری کند.

اگر کاتتر در ران قرار داده شده باشد باید به مدت ۴ الی ۶ ساعت دراز بکشید و حرکت  نکنید در صورتیکه کاتتر از مچ دست(رادیال) وارد شده باشد مجاز به حرکت می باشد و صرفا یک باند فشارنده در محل رگ قرار خواهد گرفت

پس از انجام آنژیوگرافی با توجه به وضعیت عروق قلبی پزشک معالج داروهای لازم را تجویز خواهد کرد

بعد از آنژیوگرافی چه زمانی ترخیص میشوید

در صورتی که حین آنژیوگرافی فنر در رگ تعبیه شده باشد ۱ روز بستری خواهید بود.

تفاوت آنژیوگرافی از دست یا کشاله ران چیست

در آنژیوگرافی از طریق رگ دست شیت در شریان رادیال در مچ دست وارد میشود و بلافاصله بعد از آنژیوگرافی بیمار میتواند راه برود و میزان خونریزی از دست به مراتب کمتر از کشاله ران میباشد. در آنژیوگرافی از دست مدت زمان اندکی بیشتر است.

آنژیوگرافی توسط دکتر فرجی در کت لب بیمارستان گاندی انجام میشود که مجهز به تمام تجهیزات مورد نیاز جهت انجام آنژیوگرافی و درصورت نیازآنژیوپلاستی یا تعبیه فنر میباشد.

آنژیوپلاستی چیست

بعد از انجام آنژیوگرافی تشخیصی و تهیه تصاویر لازم از عروق در صورت وجود تنگی یا انسداد قابل توجه ” رگ ابتدا با بالن گشاد شده و در صورت نیاز فنر یا استنت در محل تنگی قرار داده می شود. بعد از تعبیه استنت باید از داروهایی مثل  پلاویکس”تیکاگرلور بر حسب نظر پزشک استفاده شود.

در صورت بروز چه عوارضی بعد از انجام آنژیوگرافی باید به پزشک مراجعه کرد

 • درد متوسط تا شدید محل آنژیو گرافی
 • بی حسی و ضعف در محل آنژیوگرافی
 • تورم، قرمزی و ترشح محل آنژیوگرافی
 • تب بالای ۳۸ درجه
 • خونریزی محل آنژیوگرافی

نظرات غیرفعال است